• Cum. Haz 2nd, 2023

Serdar Aslan yazdı: Ha Don’t Look Up Ha Cambaza Bak ikisi de aynı

Don’t Look Up  = Cambaza Bak

Don’t Look Up: Leonardo di Caprio’nun başrolünde oynadığı son günlerin popüler bir Netflix filmi. Popüler film listesinden düşüp unutulmadan yazmak istedim. Sosyal ve siyasi mesaj anlamında müthiş bir film.

Cambaza bak: Bizim gün içinde sıkça karşılaştığımız durumları anlatan eski bir deyim.

Aslına bakarsanız durum olarak ikisinin de birbirinden farkı yok. Sadece biri film diğeri gerçek, biri Amerikan diğeri Türk. Geriye kalan her şey aynı…

Don’t Look Up filmi dünyayı yok edecek göktaşını haber veren bilim insanlarının Amerika Başkanı ve ekibi dahil hiç kimse tarafından ciddiye alınmamasıyla başlıyor. Sonrasında ise koltuğunu kaybetmektense dünyanın yok olmasını yeğleyen siyasetçilerin; düşecek göktaşını görmesini istemedikleri halka son ana kadar don’t look up (yukarı bakma) şeklinde siyaset yapmalarıyla bitiyor.

Sonuç malum son, dünyanın yok oluşu. 

İzleyin önemli bir film.

Siyaseten Cambaza bak: Bir siyasetçinin bir başka siyasetçiyi hedef göstererek siyaset yapmasını ve hedef gösterirken de aslında ondan daha beter bir durumda olmasını ifade ediyor.

İşte bu film değil hayatın tam da gerçeği.

Takip edin, bu da önemli bir durum.

İster filmdeki Don’t Look Up  ister deyimdeki Cambaza Bak ikisi de insan hayatından, iyi yaşamdan, gelecekten alıp götürüyor. Arkada neler oluyor neler. En kötü örneklerini yerelde bizzat görüyoruz.

Aslında Don’t Look Up  ve cambaza bak bize diyor ki : 

Sadece tek bir tarafa BAKMAYIN! 

Her tarafa bakın…

Her şeye İNANMAYIN! 

Birey olarak değerli olduğunuza, söz sahibi olduğunuza, karar vericinin kendiniz olduğunuza, yaşadığınız kentin yani vatanın sahibi olduğunuza, güzel sözlere değil gerçeklere İNANIN…

Eğer bunlara inanır ve böyle davranırsanız değişim olacak, güzellikler olacak.

Yoksa bu filmler hep böyle devam edecek..!

SERDAR ASLAN