• Cum. Haz 2nd, 2023

BEŞİKTAŞ ÇIĞRINDAN ÇIKTI! “FENNİN SON HARİKASI: KİREÇ”

Lafı çok uzatmayayım…

Beşiktaş pislik içerisinde, çığırından da çıktı. Konteynerler dolup taşıyor, etrafa çöpler saçılıyor, konteynerler pislik içinde, kaldırımlar leş gibi, hiç bir yer yıkanmıyor. Vatandaşın defalarca şikayet etmesi üzerine belki bir tanesi yıkanıyor. O da zaten yetmiyor.

Beşiktaş ‘ta şimiz Allah’a kaldı… Yağmur yağarsa sokaklar doğal yolla biraz yıkanır. Yoksa Belediye’den hayır yok.

FENNİN SON HARİKASI: KİREÇ

Kireç, Ortaçağ’da insanların vebaya karşı kullandığı bir maddeydi. Beşiktaş’ta da ortaçağdan kalan bu malzeme konteynerlerin pisliğini örtmek için kullanılıyor. Çünkü uzay çağında olmamıza rağmen halen teknolojik yıkama araçları, makineler, hijyenik ürünler ve metotlar maalesef icat edilmedi. Yani Beşiktaş Ortaçağ yöntemleriyle yönetilmeye devam ediyor.

Para da kar etmiyor. 100 milyon TL’ye verilen temizlik ihalesinin bütçesi de ne teknolojik yenilik ne de makine-teçhizat getirmeye yetmiyor.

Zihniyet Ortaçağ…

TEMİZLİK İŞLERİNDE NELER OLUYOR?

Basında partili bankamatiklerin temizlik işlerine yerleştirildiğine dair pek çok haber çıktı. Belediye tarafında da bununla ilgili bir yalanlama gelmedi.

Acaba sorunun kaynağı bankamatiklerin yığılmasıyla, azalan çalışan işçi sayısının 800 den fazla cadde ve sokağı olan Beşiktaş’a yetmemesi olabilir mi?

Ayrıca sınırlı sayıda kalan işçinin de 2 yıldır izin kullanmaması sebebiyle izin kullanmaları olabilir mi? Kanunen de bu işçilerin izinlerini kullanmaları gerekiyor tabii.

Bankamatiklerin üşüştüğü birimde kalan işçi sayısı az bir de üzerine izin kullanıp gidenler olunca elde kalanlar nereyi temizleyecek?

Eskiden bir işçi en az 1 km uzaklığında mesafe süpürürken şimdiler 4 km süpürmek zorunda. Ona da süpürmek denirse. Elde bir çalı süpürgesi, makine yok teçhizat yok. Emek/yoğun bir çalışma oda yetmiyor.

Bir de Belediye’de iç çekişmelerin olduğu, Belediye Başkanı Akpolat’la birlikte gelen transferlerden birinin uzun yıllardır görev yapanları pasife attığı bana gelen duyumlar arasında.

Genel olarak değerlendirildiğinde, dünyanın göz bebeği Beşiktaşın neden bu durumda olduğu sorusu canımızı sıkıyor.

Yerel yönetim bambaşka bir kavramdır. Partizanlık kaldırmaz, tecrübesizliği kaldırmaz, bankamatik kaldırmaz…

Beşiktaş sokaklarında hiç yürümemiş insanların yönetiyor gibi yaptığı bir Kent haline geldi.

Neden?

SIRF PARTİZANLIK YÜZÜNDEN!

SERDAR ASLAN

Tv Beşiktaş