• Per. Şub 29th, 2024

Hayırlı Olsun! Siyasi Literatüre Girdi : TEFLONLAR ve TEFLONCULAR

Herkesin bildiği mutfakta kullanılan teflon tava ve tencereler vardır. Bunlar yüksek ısılara dayanıklı olup, bu ısılarda bile dipleri tutmaz, yemeği yakmaz, yağ sürmeden pişirdiğiniz yiyecekler hiç bir şekilde yapışmaz.

Başlıkta bahsettiğim siyasi teflonlar ve tefloncuların çalışma prensibi mecazi anlamda tam da bu şekildedir.

Nerden Çıktı Bu Siyasi Teflon?

80’li Yıllarda Amerikan Başkanı olan Ronald Reagan; her türlü suçlamalardan sıyrılma yeteneğine sahip olması, rakipleri açıklarını ne kadar ortaya çıkarırsa çıkarsın bir teflon tava gibi istenmediği hiçbir şeyin ona yapışmaması sebebiyle “Teflon Başkan” ünvanını almıştı.

Günümüzde ise Hollanda Başbakanı olarak görev yapan Mark Rutte 10 yıldır iktidarda kalmasına rağmen, adının karıştığı skandallardan ve polemiklerden hiç etkilenmediği için “Teflon” lakabı almıştır. Lakabı almasına faktör olan bu tavrıyla siyasete Reagan ile giren bu kavramı bize yeniden hatırlatmıştır.

Teflon Rutte kendisine sorulan sıkıntılı sorulara; Brexit, mülteci krizi ve corona virüsü gibi bir çok zorluklar altında çalıştığını, bu zorluklara rağmen de görevine devam ettiğini belirterek, ah bilseniz ben neler çekiyorum bakış ve mimikleriyle iddialardan pek çok kez kolayca sıyrılmıştı.

İşte bu yüzden Hollandalılar O’na “Teflon Rutte” adını taktılar.

Şimdilerde bu tavır bizdeki siyasetçilere de örnek oldu. “Teflon” siyasetine bizler de artık şahit olmaya başladık.

Bu teflonları; yerel ya da genel siyaset mecralarında, iş dünyasındaki ya da kurumlardaki liyakatsiz yönetici koltuklarında görmeniz mümkündür.

Peki Nedir Bu Teflon Siyaseti?

Teflon Siyaseti: Üzerine almamak, üzerinde durmamak, sahiplenmemek, ilgilenmemek, sorunları çözmek yerine kaynağının başka yerde olduğunu savunmak, sorulara cevap vermemek, cevap vermek yerine goygoy ya da yaygara yapmak, sorulan sorulara başka yanıtlar vermek suretiyle savuşturmak, çok zorluklar çektiğini söylemek, nelerle mücadele ediyorum diyerek hayıflanmak, görev tanım ve yetkisine uyan gerekliliklerden sıyrılmak gibi davranışları barındırıyor.

Tabii bu teflonların yanında bir de olmazsa tefloncular vardır. Onlar aslında kraldan çok kralcıların tavrına benzer tavırlar sergileseler de aslında daha ileri sevidedirler.

Tefloncular

Genel olarak tefloncular: Başkan daha ne yapsın ya?, adam gece gündüz demeden çalışıyor, bak orayı da yaptı (halbuki yapan başkası) annemin köylüsü, babamın köylüsü, ben yeğeniyim, ilçeden eski arkadaşımız, sistem böyle ne yapabilir ki? parti müsaade etmez abi vb. söylem ve bunları içeren tavırlarla belki de hiç ilişkisi bile olmadan; ilgili teflon siyasetçisini koruyan tiplerdir.

Bunların bankamatik olarak maddi menfaat elde edenleri olduğu gibi gönüllü tefloncu olarak hizmet vererek manevi tatmin peşinde koşanlarına rastlamak da mümkündür.

Bankamatik tefloncular, teflonlara daha yakın olmaları sebebiyle; siz en iyisini bilirsiniz başkanım, hiç haberimiz yok, bunlar işte böyle, biz neler çektik, hep o … isimli şahıs yüzünden, aman başkanım şuna dikkat et, bunlar şöyle düşman, bu bizim adamımız destek olalım (olunan destekten de nemalanan) şeklinde tefloncu rutin davranış ve söylemlerde bulunurlar.

Bir de gizli tefloncular vardır. Bunların büyük bir kısmı bankamatikçidir. Bunların bulundukları çevrede teflonlara yakın olduğu alenen bilinir. Ailece Teflondan nemalandığı bilinmesine rağmen bulundukları ortamda teflonları eleştirisel konuşmalar yaparlar. Böylece kimler muhalif, kimler eleştiriyor, ne söylüyorlar amacıyla bilgileri toplarlar ve bağlı olduğu teflona yetiştirirler.

Tefloncular; teflonlara karşı yapılan iddialara da aynı teflon siyasetini yaparlar. Bunlar için A teflon olmuş B teflon olmuş farketmez.

A gider B gelir ama bulundukları çevrede tefloncular hiç değişmez onlar hep aynıdır.

Uzun yıllardır kazandığım saha tecrübelerim üzerine rahatlıkla söyleyebilirim ki; teflon siyasetçilerinden ziyade haklarındaki iddialara sessiz kalmayan, bilgi veren, hesap veren, şeffaf, katılımcı anlayışı önde tutan, vatandaşın sesini duyan, sorunlara duyarlı ve sorumluluk sahibi siyasetçileri görmek, hem halkımızın hem ülkemizin hem de istikbalimizin menfaatine olacaktır.

Tefloncular mı? Merak etmeyin teflonlar olmazsa tefloncular zaten yaşayamaz.

Müsaade etmeyin müsamaha göstermeyin…

SERDAR ASLAN