TV BEŞİKTAŞ

Yerli oto tanıtımına koronavirus engeli

İstanbul Gebze’de 27 Aralık 2019’da tanıtımı gerçekleştirilen Türkiye’nin otomobili, Barcelona’da MWC teknoloji fuarında da Avrupa’ya tanıtılacaktı. Organizasyon koronavirüs sebebiyle iptal edildi.

Barcelona’da 24-27 Şubat’ta düzenlenecek teknoloji konferansında teknoloji devleri bir bir çekildi. Çekilme sebebi ise koronavirüs korkusuydu.

Tanıtımı 27 Aralık 2019’da gerçekleştirilen Türkiye’nin otomobilinin tanıtımı Avrupa’da da göstermesi planlanıyor, en büyük ilginin ise yine Avrupa’daki gurbetçiler tarafından gösterilmesi bekleniyordu. tr.motor1’in haberine göre Türkiye’nin otomobilinin 24 – 27 Şubat’ta Barcelona’da gerçekleştirilecek olan MWC teknoloji fuarındaki tanıtımı koronavirüs engeline takıldı. Organizasyon iptal edildi.
“Henüz yolun başındayız”

Öte yandan fuar konuşmacıları arasında yer alan önemli isimlerden birisi TOGG CEO’su Gürcan Karakaş’tı. CES’te “Mobilite kavramına odaklanan teknoloji şirketiyiz. İlk çıktımız otomobil olacak. Sabırlıyız, uzun vadeli bir yolun henüz başındayız” ifadelerini kullanan Karakaş, bu yüzden CES’i tercih ettiklerini ve aralarında Tesla, Faraday Future gibi şirketlerde deneyim kazanmış mesai arkadaşları olduğunun altını çizmişti.

“Sadece otomotiv endüstrisine bakarak geleceğin alışkanlıklarını anlayamayız. Biz yıkıcı teknolojilerin hepsini takip etmek zorundayız” ifadelerini kullanan Karakaş fuarda Türkiye’nin otomotiv endüstrisinin bir mobilite ekosistemine nasıl dönüşeceğinden söz etmişti.

Fakat CES fuarında yerli otomobilimizin gösterimi yapılmamış sadece teknolojileri anlatılmıştı. İlk gösterim için planlanan MWC’nin iptali sonrası akıllara ilk olarak Cenevre Otomobil Fuarı acaba bu yıl kapılarını açacak mı sorusu getirirken, yerli otomobilin Avrupa takvimi için henüz resmi bir açıklama gelmedi.