• Per. Şub 29th, 2024

Serdar Aslan yazdı: SO-RU-YO-RUM!

Deprem konteynerleri nerede?

Mahallenizde deprem konteyneri var mı?

Yerini biliyor musunuz?

Konteyner var ise anahtarı kimde?

İçindekiler kullanıma hazır mı?

Mahalle afet teşkilatınız hazır mı?

Hangi evde; bebekli-çocuklu, yalnız yaşayan yaşlı, bakıma muhtaç, engelli, ağır hasta vatandaş var, bunlar tespitli mi? Ve bu durumdaki mevcut vatandaşlara afet ya da depremde yardım edecek hazır bir planınız var mı?

Deprem toplanma alanları yeterli mi?

Toplanma alanlarında olması gereken yaşam standartları hazır mı?

Enerji, su, gıda, barınma ve iletişim alternatifleriniz hazır mı?

Ulaşım yolları hazır mı?

Afet planınız var mı?

Kriz yönetiminiz hazır mı?

Acil müdahale ve afet ekipleri hazır mı?

Ekiplerin sayısı, iş makinesi ve alet edevat yeterli mi?

Beşiktaşlıların bunlardan haberi var mı?

Deprem ve afet sonrası konularında 7’den 70’e sakinlerimizin bilgi seviyesi ne durumda?

Ve daha yüzlerce soru…

Deprem ve afet durumlarında merkezden gelecek yardımlardan önce yukarıdaki sorulara cevaplarıyla hazır olan YEREL BİR YÖNETİM olmalıdır.

Bu soruların cevapları; sahte planlarla, güncel olmayan toplanma alanlarıyla, kağıt üstündeki yalanlarla, konu mankenli fotoğraf ekibiyle ya da politikayla cevaplanıyorsa!!!! Cana ve mala gelecek her zarardan yetkililer sorumludur.

Deprem dün İzmir’de belki birazdan Beşiktaş’ta. Ne zaman ve nerede olacağını, büyüklüğünü ve getireceği zararı kimse bilmiyor.

O yüzden her şeye hazırlıklı olmalıyız. Eğer ki biz modern toplumlar ve iyi yaşam standartlarında isek; yok kabile isek zaten sorun yok.

Değerli Beşiktaşlılar yıllardır Beşiktaş için bu konular üzerinde çalışıyoruz. Kendi cebimizden para, emek ve zaman harcıyoruz. Ve bunları da hiç bir yerden ne bir destek ne de bir maddi katkı almadan yapıyoruz. Bunları bizi takip eden herkes biliyor. Yaptığımız bu çalışmalara karşın, bir kere de bir yönetici çıkıp “biz bunları hazırladık, gelin siz de fikirlerinizi, gördüğünüz eksikleri söyleyin” demedi.

Lafa gelince hepsi KATILIMCI DEMOKRASİ SEVDALISI…Trolleri, yandaşları, bankamatikleri, çoluğu çocuğu maaşlısı, partizanı, avantacısı, kira destekçisi de saldırması da cabası.

Ez cümleyle: Kentsel dönüşüm tabii ki de çok önemlidir. Ancak dönüşüm tamamlanana kadar olan zaman içerisinde yukarıda bahsettiğimiz bu tedbirlerin alınması, afet ve kriz yönetim planlarının hazır olması gerekir.

Yarın çok geç olmadan…

SERDAR ASLAN