• Çar. Nis 24th, 2024

Serdar Aslan yazdı: O GÜNDEN BUGÜNE DEĞİŞEN HİÇ BİR ŞEY YOK!

Dün deprem oldu…

Yıllardır depreme karşı alınacak tedbirlerle ilgili çalışmalar, tespitler ve araştırmalar yaparak sizlerin ve yetkililerin dikkatine sunuyorum.
Deprem planlarının yapılmadığını, mahalle teşkilatlarının hazır olmadığını, konteynerlerin yerlerini bırakın halkı yöneticilerin dahi bilmediğini, toplanma alanlarının imara açıldığını hatta üzerine AVM yapıldığını belgeleriyle ve canlı yayınlar yaparak ortaya koydum.
Depremde toplanma alanı olarak kullanılan parklarda insanların balık istifi gibi ayakta duracaklarını, insani ihtiyaçlarını karşılayacak imkanların oluşturulmadığını, alternatif enerji ve iletişim araçlarının hazırlanmadığını, bunların yanında sosyolojik ve güvenlik temelli kriz yönetiminin üzerinde dahi çalışılmadığını; yetkililer dahil herkese anlattım.
Hatta en son Dünya Barış Parkı için park müdavimleriyle birlikte toplantı yaptığımız Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı Ender Topçuoğlu’na sordum: Yenilenen bu park deprem toplanma alanı aynı zamanda. Peki bu parkın restore çalışmaları deprem toplanma alanı şartlarına uygun olarak yapıldı mı? 15.000 kişinin yaşadığı mahalle sakinleri depremde burada nasıl toplanacak? Nasıl yatacak? Buraya kaç tane deprem konteyneri konulacak?
Bu soruların cevabını 26 Ocak 2020 yazdığım aşağıdaki yazıyı okuyarak sizler verin.
UNUTMAYIN Kİ BİR DEPREM GERÇEĞİ VAR: Sosyal medyada yazdığınız gibi “çok şükür geçti” “Allah tekrarını vermesin” gibi temennileri yapalım ama TEDBİRLERİ DE ALALIM..!

Ama O günden bu güne değişen hiç bir şey yok.

SESİMİ DUYAN VAR MI? 26.01.2020

Dilimde tüy bitti. Söylemekten…

Ama yine de söyleyeceğim.

Susmayacağım, susamayacağım.

2017 yılında Beşiktaş Kent Derneği olarak kapsamlı bir şekilde hazırladığımız “ Beşiktaş Deprem Dosyası “ herkesin malumu.

O yıldan bu yıla Beşiktaş’ta değişen tek bir şey var mı? YOK!

Siz bakmayın Beşiktaş’ın Abisi diye ödül alanlara, şatafatlara, şovlara, açılışlara, davetlere. Siz bakmayın kağıt üstündeki sahte yeşil alan artışlarına.

Yeni deprem toplanma alanları açıldı mı? YOK!

Aynı zamanda deprem toplanma alanı olan parkları yenileme adına betonla kaplayan, bilmem nereden taşlar getirerek bütçeyi taşa gömen zihniyet; bu parklara deprem konteyneri koydu mu? YOK!

Toplanma alanlarında kriz anında yaşamı devam ettirecek; barınma, enerji, su, gıda, güvenlik, iletişim ve ulaşım imkanlarını bir plan dahilinde hazırlandı mı? YOK!

Kent koordinasyon ve alternatif ulaşım planı var mı? YOK!

Halk bu planlardan haberdar mı? Sakinler depremde ne yapacağını biliyor mu? YOK!

Deprem konteynerleri nerde? Olan 3-5 konteynerin içindeki malzeme kullanıma hazır mı? YOK!

Evde tek başına yaşayan ya da bakıma muhtaç yaşlılar, bebekli aileler için kriz yönetimi var mı? YOK!

Hayvanlar için çözümler hazırlandı mı? YOK!

Mahalle kriz planları var mı? YOK!

Mahalle teşkilatları hazır mı? YOK!

PEKİ NE VAR???

Bir Beşiktaş sakini olarak yok olan herşeyin Beşiktaş’da olmasını istiyorum.

Mutlu Beşiktaş iyi yaşamla olur…

SERDAR ASLAN