• Cum. Haz 2nd, 2023

Serdar Aslan yazdı: CUMHURİYET BAYRAMI YAKLAŞIRKEN BEŞİKTAŞLILARIN EN ÇOK MERAK ETTİĞİ SORU

Bilindiği üzere Beşiktaş Atatürk Cumhuriyet ve Demokrasi Anıtı arsa mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Beşiktaş Meydanı’na bundan 21 yıl önce dönemin Beşiktaş Belediye Başkanı Ayfer Atay tarafından yapıldı.

Belediye Meclisi’nin oybirliği kararıyla yapımına karar verilen anıt 1999’da açıldı.

O dönem İstanbul Büyükşehir Belediyesi Refah Parti yönetiminde. Arsa mülkiyeti İBB’ye ait olan meydana Beşiktaş İlçesine ait bir Atatürk Anıtı dikmek, nerdeyse mülkiyeti Beşiktaş Belediyesi uhdesine almak kadar da önemliydi aslında.

O zamandan 15 Mayıs 2020 tarihine kadar yani 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’na kadar tamı tamına 21 yıl yerinde duran anıt hiçbir açıklama yapılmadan, sessiz sedasız bir şekilde parçalanarak bulunduğu yerden Beşiktaş Belediyesi tarafından kaldırıldı.

TV Beşiktaş konuyu haber yapması üzerine Belediye tarafından; EĞİM var KAYMA var gibi gerekçelerin yazılı olduğu ve anıtın yenisinin yapılacağı gibi iki satırlık bir açıklama yapılarak durum geçiştirildi. Sonrasında da hiç bir açıklama yapılmadı.

Herhangi bir meydan ya da cadde üzerinde başkaca Atatürk Anıtı bulunmayan Beşiktaş’ta, bugüne kadar geçen 19 Mayıs ve 30 Ağustos Ulusal Bayramları törenleri Beşiktaş Anadolu Lisesi bahçesinde gerçekleştirildi.

Okul bahçesinde olması hem katılımı hem de izlenmesi açısından da eleştirilere konu oldu.

BEŞİKTAŞLILAR SORUYOR:

5 ay geçmesine rağmen BEŞİKTAŞ ATATÜRK ANITI’nın akibeti ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmayan Beşiktaş’ta;

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI TÖRENİ YİNE OKUL BAHÇESİNDE Mİ YAPILACAK?

ATATÜRK ANITI NE DURUMDA?

KAÇ BAYRAM DAHA MEYDAN ATATÜRK ANITSIZ KALACAK?

SERDAR ASLAN