• Çar. Nis 24th, 2024

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat’ın göreve geldikten sonra ilk icraatlarından biri ilçedeki parkları betonla kaplamaya başlamak oldu. Akatlar, Levent, Vişnezade ve şimdi de Ihlamurdere’de bulunan Dünya Barış Parkı. Parkların hepsinde aslında hiç gerek yokken hummalı bir beton kaplama uğraşı söz konusu.

Komşularımızın ve park müdavimlerinin bildiği üzere önceki Beşiktaş Belediye Başkan V. Tahir Doğaç da 2018 yılında ilçedeki 17 parkı göz kafekondular yapmak suretiyle ranta açmak için tadilata başlamış, ancak Dünya Barış Parkı ve Vişnezade Parkından yaptığımız canlı yayınlar, halk toplantısı gibi eylemlerle oluşturduğumuz kamuoyu ve halk tepkisi sebebiyle geri adım atmak zorunda kalmıştı.

Dünya Barış Parkı önemli parklarımızdan bir tanesidir. Burada daha önce evlendirme dairesi sonra öğretmenler şimdi de cemevi var. Bu park vatandaşların gidip nefes aldıkları, beraber yaşadıkları hayvan dostlarıyla vakit geçirdikleri, isteyenlerin Cemevi önündeki ağaçlar altında oturarak çay içebildiği önemli bir park.

Her ne hikmetse Koronavirüs pandemisinin başladığı, insanların sağlıklarıyla ilgili endişeli oldukları ve sokağa çıkma yasağının uygulandığı günlerde; hazırda bekletilen tadilatı apar topar başlatılarak iş makinaları çalışmaya başladı.

Şimdi bu park da diğerleri gibi bir takım projelerle betonla kaplanılıyor, kazılan topraklarıyla ekosistemi harap ediliyor, ayrıca içerisinde alan genişletmeleri yapılarak rantın önünün açıldığı da gelen şikayetler arasında. Tüm bunların yanında 3 aydır devam eden inşaatın ne zaman biteceği de merak konusu. Zira parkın müteahhiti daha önce hemen yandaki Azerbaycan Parkında da tadilatı yapmış ve çok uzun süren tadilat, Beşiktaşlılar tarafından tepki çekmişti.

BEŞİKTAŞLILAR ŞİKAYETÇİ

Geçtiğimiz günlerde parkın müdavimleri mahalle muhtarına giderek, Cemevi önündeki alanların genişletildiği, her yerin beton yapıldığı, içerisine yapılacak anfi sahnesi ve sonrası oluşacak sosyolojik sorunlar, Parkı bir an evvel kullanmak istedikleri gibi birçok şikayeti de dile getirmişler.

Mevcut Belediye anlayışı bu şikayetleri duyar ya da dikkate alır mı? Bilinmez… ama bütün parklarda durumun ne olduğuna dair kapsamlı bir dosya çalışmasını siz değerli Beşiktaşlıların bilgisine sunacağız.

Her yeri beton yaparsanız mevsim normallerinin üstünde yağan yağmur nereye gidecek? Yaptığınız betonlar üzerinden oluşan dereler sel baskınlarına sebep olacak.

Ne kadar alt yapı yaparsanız yapın, üstü beton olanın altı hüsran olur…

TAKİPÇİSİYİZ..!

SERDAR ASLAN