Beşiktaş İlçesi Haberleri, Gündem, Manşet

BEŞİKTAŞ KAYMAKAMI ÖNDER BAKAN ”KAYMAKAMLIK MAKAMININ KAPISI VATANDAŞLARIMIZA AÇIK”

Geçtiğimiz günlerde restorasyonu başlayan kaymakamlık binasıyla ilgili bilgiler almak üzere Beşiktaş İlçe Kaymakamı Sayın Önder Bakan’ ı makamında ziyaret ettik. Restorasyonun yanında Açık Kapı uygulamasını sorduk. Hanutçulukla Mücadele kapsamında uygulanacak tedbirler hakkında bilgi aldık.
Kamu halk diyaloğunun önemsendiği toplumcu yaklaşım kentimizdeki birçok sorunun üstesinden gelecek gibi görünüyor.
Sayın Önder Bakan’a ziyaretimiz esnasında sorduklarımız ve aldığımız cevaplar :

 Kaymakamlık, Belediye hizmet birimleri ve makamınızın bulunduğu binada tadilat başlattınız. Bize bu tadilatı anlatır mısınız?

Çırağan Caddesi’ ndeki  bu tarihi bina dikkatleri çeken, cadde boyunca uzunluğu, genişliği ve derinliği olan çok güzel bir binadır. Beşiktaş Kaymakamı olarak buraya atanmamızdan sonra binanın restorasyonunun bize nasip olmasını çok arzu ettim doğrusu. Ben tarihi eserlerin korunması, yeniden restorasyonu noktasında Türkiye’nin geldiği noktayı çok değerli buluyorum. Çok kıymetli eserlerin tarihsel süreç içerisinde yeniden milli değerlerimize kazandırılmasını çok kıymetli buluyorum. İçinde bulunduğumuz binanın ön tarafında bulunan Çırağan Caddesi hem İstanbul’umuzun hem Beşiktaş’ımızın en kıymetli bölgesi. Bir döneme ait sarayların, tarihi doku ve eserlerinin bulunduğu bölgelerden bir tanesi. Günlük olarak binlerce insanın gerek yürüyerek gerekse araçlarıyla birlikte önünden geçtiği önemli bir mekan.

Bu alanın hem fiziki yaşam kalitesini daha ileriye taşımak, binayı koruyup gelecek nesillere aktarmak açısından İstanbul Valiliğimiz ve YİKOP’ taki arkadaşlarımızla birlikte geldiğimizden sonraki ilk 4 aylık zaman diliminde yoğun bir çalışma içerisine girdik. Gerekli müsaadeler alındıktan sonra binanın içinin bir kısmını, dışının ise tamamen koruyucu kollayıcı, ömrünü daha da arttırıcı proje çalışmalarını tamamladık.

Daha sonra İstanbul Valiliğimiz tarafından 1.200.000 TL + KDV bedelle birlikte ihale işlemleri tamamlandı ve çalışmalara başlandı. Şu anda binanın dış cephesi tamamen koruma altına alındı. Vatandaşlarımız da burada anlayışlı davranıyorlar. Onların da trafikle olan irtibatları noktasında bir problem yaşatmadan çalışmalarımıza başladık.

On aylık bir iş zamanımız var. Restorasyon bitiminde binamızın dış cephesi Beşiktaş ilçemize ve Çırağan Caddesi’nin dokusuna uygun olarak, çok güzel bir binaya yeniden kavuşmuş olacağız. İçeride de ufak tefek yapabildiğimiz birtakım işler olacak. onları da tamamlayarak Allah izin verirse vatandaşlarımıza hizmet vermeye devam edeceğiz.

Sayın Valimize bu konudaki desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Halkın memnun olduğu Açık Kapı uygulamanız var. Bu uygulamanız hakkında bilgi verir misiniz?

Biz Açık Kapıyı iki şekilde uyguluyoruz.

Birincisi; vatandaşlarımızın talep ve önerilerini, konusunda uzman personel aracılığıyla iletebildikleri, tüm başvuruların elektronik ortamda kaydedilerek ilgili birimlere yönlendirildiği, takip edilerek hızlı bir şekilde sonuçlandırıldığı yeni bir kamu hizmeti anlayışıyla İç İşleri Bakanlığımızın başlatmış olduğu bir proje. Türkiye’nin 81 İl ve ilçelerinin tamamında kurumsal olarak oluşturulan bir yapı. Beşiktaş Kaymakamlığı olarak bizde de konuyla ilgili iki arkadaşımız var. Halkla ilişkiler konusunda gayet iyiler, güzel işler yapıyorlar. Bu bizim bakanlığımızın yapmış olduğu bir proje..

İkincisi de kendimizin bir takım davranış kalıpları var, bir takım çalışma plan ve programları var.

Kaymakamlık makamının da kapısı vatandaşa açık. Yani Kaymakamlık Makamının kapısı her zaman herkese açık. Düşünce görüş milliyet ayırt etmeden vatandaşlarımızın hepsine ve yabancı insanlarımızın her birinin derdiyle dertlenerek çözüm üretmeye çalışan bir sistem içinde çalışıyoruz.

İşte biz bunların her ikisini de birleştirerek vatandaşlarımızın sorunlarına çok kısa zamanda çok pratik çözümler bulmaya çalışıyoruz.

Bu konuda da bizim en büyük yardımcımız burada yaşayan vatandaşlarımızın bizzat kendileri. Ben, işlerimizi kolaylaştırdıkları için onlara da ayrıca teşekkür ediyorum.

 Beşiktaş’ta düzenleme getirecek başka çalışmalarınız var mı?

Köyiçi ve Ortaköy gerek yurtiçi gerekse yurtdışından gelen misafirlerimizin en yoğun olarak ziyaret etmek istedikleri yerlerden iki nokta olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda da Beşiktaş İskelesinin bulunduğu Barbaros Meydanı’ nda Belediyenin yapması gereken çalışmalar var.  Biz Sayın Başkan’ a da bu sorunları ilettik.

 Ayrıca bizim orada emniyet olarak, güvenlik birimleri olarak yapmamız gereken birtakım çalışmalar var. Bu çalışmaları ben mesai arkadaşlarımla birlikte uzun uzun istişare ettikten sonra; yasanın bize vermiş olduğu birtakım yetkilerin kullanılması noktasında fikir birliğine varıldı.

Özellikle hizmet sektöründe iş yapanların müşterilerini rahatsız edecek şekilde dışarıda satış yapmaları tırnak içinde söylüyorum ‘’hanutçuluk’’ dedikleri sokaktan vatandaşı çağırmak. Burada hem İşletme sahiplerini hem de bu işi yapan arkadaşlarımızı incitmek istemiyoruz rencide etmek istemiyoruz ama çok açık bir şekilde kanunun verdiği yetkileri de kullanmak durumundayız.  Biz bu işimizi yapmazsak bu seferde vazifemizi ihmal etmiş oluruz. Bu noktada vatandaş buraya geldi ise; mutlaka gideceği yeri, ne yiyeceğini ne içeceğini, nereye, gideceğini, hangi mekana gideceğini kendisi çok rahat bilecek durumdadır.

Beşiktaş gibi bir ilçede sanatın kültürün, medeniyetin en yüksek olduğunu iddia ettiğimiz bir yerde; mekanlardaki satış yapan arkadaşların müşterinin kollarından tutup içeriye çekmesini çok doğru bulmuyoruz, yani bunu vatandaşlarımız da doğru bulmuyor. Bu rahatsız edici bir durum. Onun için bu noktada ve sizin vasıtanızla da söylemiş olayım denetimler bu haftadan itibaren ve önümüzdeki hafta yoğunlaşacak, ondan sonraki hafta daha da yoğun olacaktır. O konuda herkesin yerlerine çekilmesini arzu ediyoruz. Herkes kendi alanında rızkını beklesin. Rızık mutlaka ona gelecektir. Kolundan bacağından milleti çekiştirmenin hiçbir anlamı yok. Bu Beşiktaş’ a yakışan bir durum ve tutum olmuyor. Yani buranın özüne uygun, buranın medeniyet yapısına uygun, tarihine uygun, sanatına uygun davranmamız gerekiyor Onun için ben kendilerinden de anlayış bekliyorum. Ama bizim de yetkilerimizi kullanacağımızı ifade etmek istiyorum. Yetkilerin kullanılması aşamasında ”ilgili mekanların belli bir zaman dilimi içerisinde kapatılması” 3-4 defa aynı şeyin tekrarı halinde bu sefer de daha problemli bir alana gidilmesi söz konusu olabilecek. Ondan dolayı buradan sizin aracılığınızla uyarmış olalım karşılıklı anlayış bekliyoruz.

Son olarak Beşiktaş Halkına mesajınız var mı?

Beşiktaş Halkına ve zamanını Beşiktaş’ta geçirmek için buraya gelen bütün vatandaşlarımıza hatıralarında güzel izler bırakacak kadar güzel zaman geçirmelerini temenni ediyorum. Önümüzdeki sezon için semtin takımı Beşiktaş’ a da üstün başarılar diliyorum.

VİDEO MESAJ :

Beşiktaş İlçe Kaymakamı Önder Bakan Kimdir?

Beşiktaş İlçe Kaymakamı Önder Bakan