• Çar. Nis 24th, 2024

Türkiye Koronavirüs gündemiyle meşgulken Beşiktaş Meydanında bulunan Atatürk Anıtı Beşiktaş Belediyesi tarafından hiç bir açıklama yapılmadan sessiz sedasız bir şekilde niçin kaldırılıyor?

35 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin en uzun Atatürk anıtlarından biri olan Atatürk Cumhuriyet Demokrasi Anıtı…

1999 yılında dönemin Belediye Başkanı Ayfer Atay tarafından Beşiktaş’a kazandırılan, yalnızca Beşiktaşın değil İstanbul’un da simgelerinden biri olan ve Ulusal Bayramların resmî kutlamalarına ev sahipliği yapan anıtın, akibeti meçhul.

Üzerindeki granitleri sökülen, aynalı kısımların bazıları kırılan ve gövdesi kesilerek yerinden kaldırılan anıtın ne olacağı, nereye gideceği hakkında herhangi bir bilgi, Beşiktaş Belediyesi tarafından paylaşılmadı.

Meydan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yetkisinde ve devam eden metro inşaatı mevcut ve Anıtın kaldırılma işlemi Beşiktaş Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yapılıyor.

Meydanda çalışma yapan çalışanlara sorduğumuzda; Anıtın 3 ayağının birinde kayma olduğu bu yüzden kaldırıldığı, yeni bir meydan yapılacağı ve yapılacak meydanda Anıtın yerine ne yapılacağını bilmedikleri şeklinde bir cevap aldık.

NE BÜYÜKŞEHİR NE DE BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ AÇIKLAMA YAPMADI

Seçim zamanı her projeyi Beşiktaşlılara sorarak yapacağını vaadeden Rıza Akpolat ve yönetiminin Beşiktaş Halkına; Meydana ne yapılacak? Anıt nereye götürülecek? Ne şekilde muhafaza edilecek? Geri getirilecek mi? Bir meydan yapılıyor ve Beşiktaşlılara sorulmuyor mu? gibi soruların cevaplarını bu işe başlamadan vermesi gerekirdi.

Bir açıklama yapılmayınca bir çok rivayet de kulaktan kulağa dolaşır vaziyette. Duyumlar hiç de hoş değil.

Ancak geçmiş yıllarda kaldırılan ve yerine geri koyulmayan pek çok Atatürk anıtının olması sebebiyle; yetkililerden bir açıklama yapılmaması ciddi bir rahatsızlık yarattı.

Anıtın neden kaldırıldığını tam olarak kimse bilmiyor.

Peki neden..?

AYFER ATAY’A DA BİLGİ VERİLMEDİ

Anıtın Beşiktaş Eski Belediye Başkanı Ayfer Atay tarafından yapılmış olması sebebiyle de ilgili olarak kendisine sorduk.

Sayın Ayfer Atay’a konuyla ilgili ne Belediye Başkanı ne Başkan yardımcıları ne de yönetiminden kimsenin bilgi vermediğini, koronavirüs sebebiyle dışarı çıkmadığı için de konudan haberinin olmadığını öğrendik.

Bu anıta her ne sebeple olursa olsun, geçerli gerekçeler olsa bile, ne yapılıyorsa Ayfer Başkan’a da bilgi verilmesi gerekirdi. Zaten kanunen de yaptıran kişi O olduğu için izin alınması gerekirdi. Bari en azından 60 yıllık CHP’li olarak parti içi saygı gereği bu yapılsaydı.

Ama yapılmadı, Beşiktaş Halkı’na da sorulmadı.

HANİ BİRLİKTE YÖNETECEKTİK..?

BEŞİKTAŞ HALKI AÇIKLAMA BEKLİYOR

Bizler Beşiktaş Halkı olarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beşiktaş Belediyesi’nden Anıtımız ve Meydanımız hakkında açıklama bekliyoruz.

Beğenin ya da beğenmeyin O Anıt; Atatürk’ün Cumhuriyet’in ve Demokrasi’nin Beşiktaş’taki, İstanbul’daki hatta Türkiye’deki yegane simgesidir.

YOK EDİLMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ!

Takipçisiyiz…

SERDAR ASLAN

Beşiktaş Atatürk Cumhuriyet Demokrasi Anıtı Fotoğrafları