Ataşehir’deki silahlı çatışmanın arkasından tanıdık kebapçılar çıktı: ‘Seni bu gece aldıracağım…’

İstanbul Ataşehir’de yan yana olan iki et restoranın çalışanları arasında silahlı çatışma yaşandı. Restoranlardan biri, Bağdat Caddesi’nde çiçek satan Mehmet Emin Kaya’ya otomobili ile çarpıp ölümüne neden olan Murathan Öztürk’ün babası M. Öztürk’e ait. Diğer restoranın sahibi ise Selahaddin Aydoğdu. Silahların konuştuğu iki ayrı olayda Aydoğdu’nun yeğeni bacaklarından ve başından yaralandı. Olayın tetikçilerinden biri tutuklandı; 7 yıl hapis cezası aldı. Aralarında M. Öztürk’ün de olduğu 5 şüpheliye yönelik ikinci soruşturma ise devam ediyor.
ATAŞEHİR’İN en işlek caddelerinden birinde iki restoran yan yana faaliyet gösteriyor. İş insanı Selahaddin Aydoğdu’ya ait A. D. Kebap 15 yıl kadar önce faaliyete başladı. Anılan restoranın hemen yanında 3 yıl önce M. Öztürk, Ç. Mangalbaşı ismi ile restoran açtı. İkinci restoranın açılışından 3-4 ay kadar sonra da, çalışanlar arasında husumet başladı. Dava ve soruşturma dosyalarına göre, bir ay içinde ikisi silahlı olmak üzere üç kavganın yaşandığı olaylar silsilesi şöyle gelişti:

SENİ BU GECE ALDIRACAĞIM
Olayların fitilini ateşleyen ilk tartışma 20 Ağustos 2016 akşamı yaşandı. A. D. Kebap’ta vale olarak çalışan Y. T. (36), yan restoranda çıkarılan molozların, çalıştığı işyerinin önüne dökülmemesi için çalışanları uyardı. Ancak Y. T., yaptığı uyarıdan sonuç alamayınca restorana giderek çalışanları uyardı. Bu esnada, restoranın sahibi M. Öztürk de işyerindeydi. İddiaya göre, Öztürk, Y. T.’yi tehdit etti. Öztürk’ün, çalışanlarına hitaben, Y. T.’yi göstererek “Fotoğrafını alın bunun. Öldürtürüm seni. Bu gece aldıracağım seni” dediği öne sürüldü. Bu yöndeki iddiaları, A. D. Kebap’ın işletme müdürü M. E. Aydoğdu ile vale olarak çalışan N. Z. de ifade etti.

İKİ GÜN SONRA KURŞUNLANDI
Bu olaydan iki gün sonra saat 20.00 sıralarında Y. T. çalıştığı iş yerinin önünde silahlı saldırıya uğradı. Saldırıyı yapan kişinin, cezaevi firarisi Doğuş Kocasoy (21) olduğu belirlendi . Y. T., restoranın önündeki araçların yanında dolaşan Kocasoy’a ne aradığını sordu. Bu esnada Kocasoy, belinden çıkardığı silahla 5 kişinin vale olarak çalıştığı yerde, direk Y. T.’ye doğru ateş açtı. Park halindeki araçların arkasına saklana Y. T. yara almadan kurtuldu. Bu sırada, restoran çalışanları da telaşla dışarı çıktı. Kocasoy, elindeki silahla kaçmaya başladı. Yolda, motosikleti ile giden T. E.’yi (42) durduran Kocasoy bir kez daha silahını ateşledi. Ayağından yaralanan T. E. motosikletten düştü. Kocasoy, motosiklete binerek kaçmaya çalıştı. Ancak, aracı çalıştıramayınca yaya olarak kaçtı.

Ataşehirdeki silahlı çatışmanın arkasından tanıdık kebapçılar çıktı: Seni bu gece aldıracağım…

TETİKÇİYE 7 YIL 8 AY HAPİS
Bu olaydan 6 ay kadar sonra yakalan Kocasoy, tutuklandı. Tutuklu yargılanan Kocasoy, İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada 7 yıl 8 ay hapis cezası aldı. Kocasoy, yargılama aşamasında, kendisine yönelik suçlamaları kabul etmedi. Olay günü İzmir’de olduğunu öne süren Kocasoy, daha önce hırsızlık suçuna karıştığını söyledi. Kocasoy için geçen yıl verilen karar istinaf aşamasında.
VALE İLE MÜDÜR KAVGA ETTİ
İki restoranın çalışanları arasındaki son olay ise 24 Eylül 2016 akşamı yaşandı. Anılan gün saat 20.30 sıralarında, ilk kavga A. D. Kebap’ta vale olarak çalışan N. Z (26) ile Ç. Mangalbaşı’nın müdürü olan, aynı zamanda M. Öztürk’ün kuzeni A. B. (35) arasında yaşandı. Otopark tartışması olarak başlayan gerilim dakikalar içinde kavgaya dönüştü. N. Z. ile A. B. birbirlerine vurmaya başladı. Kavgayı ayırmak için restoran çalışanları araya girmeye çalıştı.