Güncel, Yazarlar

ABD’de NATIONAL GUARD SAHAYA İNDİ

ABD Ulusal Muhafız Başkanı’nın geçen Perşembe günü on binlerce Ulusal Muhafız Birliğinin hızla yayılan koronavirüs salgını ile mücadeleye destek vermek için görev alabileceğini açıklaması üzerine; Başkan Donald Trump Pazar günü, koronavirüsün yayılmasıyla mücadele etmek için Kaliforniya, başta New York ve Washington olmak üzere eyaletlerde Ulusal Muhafızları etkinleştirdiğini açıkladı.

ABD Ulusal Muhafız Birliği (National Guard of the United States), ABD’nin her eyaletinde bulunan hem eyalet hem de federal hükümete bağlı olan rezerve kuvvetleri; ülkenin iç güvenliğini sağlamak, büyük çaplı toplumsal olaylara müdahale etmek ve doğal afetlerde görevli alıyor. Kurulduğu 1903 yılından beri kara ve hava birliği olarak ikiye ayrılan ulusal muhafızlar, 2003 yılından itibaren gerektiğinde ülke dışında da görev alabiliyorlar.

ABD Silahlı Kuvvetlerinin yedek bileşeninin bir parçası olan Ulusal Muhafız, kamusal alanların temizlenmesine ve evlere yiyecek teslim edilmesine yardımcı olmak için Kaliforniya, New York ve Washington dahil eyalette görev almaya başladı.

Ulusal Muhafızlar, acil operasyon merkezlerine, sağlık profesyonellerine, ulaşım ve lojistiğe, kamusal alanların dezenfekte edilmesine, sağlık hizmeti sağlayıcılarına, verilerin toplanması ve teslim edilmesi gibi pek çok konuda destek sağlıyor.

Üyeleri ülke genelinde yaşayan toplumun her kesimindeki kadın ve erkek sivillerden oluşan Ulusal Muhafızlar; eyalet valileri tarafından yönetilecek ve bütçeleri de Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı tarafından karşılanacak.

SOSYAL MEDYADAKİ GÖRÜNTÜLER DİKKAT ÇEKTİ

Daha önce ismi Türkiye’de pek duyulmayan Ulusal Muhafızların Amerika’daki video ve fotoğrafları sosyal medyada geniş yer aldı.

Ulusal Muhafızların şehirlerdeki müdahale ve görev görüntüleri hakkında çeşitli spekülasyonlar yapıldı. öyle ki, ABD’ye karşı araları koronavirüs sebebiyle bozuk olan Çin’in nükleer saldırı yapma ihtimaline karşı devreye girdiklerine kadar pek çok dedikoduya malzeme edildiler.

Tüm bunlar değerlendirildiği zaman görülüyor ki savaş ya da darbe yok ama ortada büyük bir afet var.

Merak etmeyin bugünler de geçecek…

Yurdaer Akmaz 
Tv Beşiktaş Dış Haber